Bugün - 12 Ağustos 2020 Çarşamba
Ardahan 28°°C
Anasayfa
Hakkımızda
Künyemiz
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Yeni Üye
Gündem Ekonomi Sağlık Yaşam Kültür Spor Siyaset Eğitim Teknoloji Dünya Asayiş Diğer »
Haber Detayları

Halilefendi Mahallesinin 5 yıldızlı otel projesi gerçekleşmedi

  Halilefendi Mahallesinde Ardahan Kalesi'nin hemen yanı başında bulunan alanda seyir alanı, Motel, Restorant, Cafe benzeri dev bir yatırım yapmayı düşünen ve bu yönde girişimler başlatan Ardahan 24.

Gündem Haberi - 23 Temmuz 2020 Perşembe - 15:23
  Halilefendi Mahallesinde Ardahan Kalesi'nin hemen yanı başında bulunan alanda seyir alanı, Motel, Restorant, Cafe benzeri dev bir yatırım yapmayı düşünen ve bu yönde girişimler başlatan Ardahan 24.
Resmi küçültmek için üzerini tıklayın...

  Halilefendi Mahallesinde Ardahan Kalesi'nin hemen yanı başında bulunan alanda seyir alanı, Motel, Restorant, Cafe benzeri dev bir yatırım yapmayı düşünen ve bu yönde girişimler başlatan Ardahan 24. Dönem Milletvekili Ensar Öğüt'ün bu düşüncesi önce Ardahan Belediyesinin, ardından Valiliğin engelline takılınca gerçekleşmedi. Yaşanan bu iki olumsuz durum üzerine üzerinde Ardahan'a yatırım düşüncesini ertelemek zorunda kalan CHP'de 3 dönem vekillik yapan Ensar Öğüt bu kez İstanbul'a yapılacak bir yatırımla ilgilenmeye başladığı görüldü.

ENSAR ÖĞÜT İMAMOĞLU İLE O BİLGİYİ PAYLAŞTI

CHP Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde Kuruluş çalışmalarını yakından takip etmekte olduğu; Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi hakkında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile bilgi paylaştı.

Bu görüşme hakkında özel açıklama yapan Ensar Öğüt "Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin kurulması parlamentoda tüm partilerin oy birliği ile kabul edilmişti.

İlk yasaşaltığında TBMM'den 'YÖK ve Sayıştay tarafından denetlenemeyecek. Üniversite kanun kapsamında kurulan TürkJapon Bilim ve Teknoloji Vakfı (TJBTV) tarafından yönetilecek' şeklinde geçen bölüm, CHP'nin Anayasa Mahkemeesine yapılan itiraz ile "Sayıştay tarafından denetlenecek" şeklinde düzeltildi. Ben de baştan beri Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu'nun bilgisi dahilinde bu projeyi yakından takip edip gelişmeler konusunda kendisine bilgi sunuyordum. Bugün de İstanbul'da hayata geçecek bu proje hakkında Sayın İmamoğlu'na bilgi sundum. Kendisi 'Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk bize Bilim ve Teknolojinin izinde olun, geliştirin şeklinde bir misyon yüklemiştir. Tabi ki İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak her türlü katkıyı sunacağız' şeklinde memnuniyetlerini bildirdi" dedi..

TÜRK JAPON ÜNİVERSİTESİ KURULUYOR

Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin kuruluşu hakkındaki kanun, 24 Haziran 2017 tarihli Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, Türkiye ile Japonya arasında Haziran 2016'da imzalanan ilgili anlaşmaya dayalı olarak faaliyet göstermek üzere kamu tüzel kişiliğine sahip TürkJapon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi kuruldu. Türkiye'nin YÖK'ten bağımsız ilk üniversitesi olan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi için İstanbul Pendik'te Sabiha Gökçen Havalimanı bölgesinde 1600 dönüm arazi tahsis edildi. Japonya ile yapılan ikili anlaşma neticesinde "özel statülü devlet üniversitesi" olarak YÖK Yasası'ndan muaf tutulan üniversite, kendi akademik kadrolarının statüsünü belirlemek konusunda özgür olacak, İlk yasaşaltığında TBMM'den "YÖK ve Sayıştay tarafından denetlenemeyecek. Üniversite kanun kapsamında kurulan Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Vakfı (TJBTV) tarafından yönetilecek." şeklinde geçen bölüm, CHP'nin Anayasa Mahkemeesine yapılan itiraz ile "Sayıştay tarafından denetlenecek" şeklinde düzeltildi.. Bir diğer ilk ise Mütevelli Heyeti tarafından yönetilecek ilk "devlet üniversitesi" olması. Yüksek karar ve denetim organı 11 kişilik konsey olacak. Mütevelli konseyinin 6 üyesini Türkiye Cumhurbaşkanı, 4 üyesini ise Japonya Hükümeti atayacak. Üniversite mütevelli heyetinin

Türkiye tarafındaki 6 üyesi atandı: 1) Prof. Dr. Yekta SARAÇ (YÖK Başkanı) 2) Prof. Dr. İsmail DEMİR (Savunma Sanayii Başkanı) 3) Prof. Dr. Mehmed ÖZKAN (Boğaziçi Üniversitesi Rektörü) 4) Doç. Dr. İbrahim KALIN (Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü) 5) Dr. Yener Mehmet SONUŞEN (İş İnsanı) 6) Naci AĞBAL (Eski Maliye Bakanı) Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi'nin Rektörü ise YÖK tarafından değil, konsey tarafından önerilecek adaylar arasından Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Türk-Japon Üniversitesi'nin eğitim dili yüzde 100 İngilizce olacak. Anlaşmaya göre Türk-Japon Üniversitesi’nde özellikle lisans düzeyinde Nükleer Bilim, Reaktör Mühendisliği, Mimarlık, İnşaat ve Deprem Mühendisliği alanlarında eğitim verilecek. İlk etapta üniversiteye Japonya tarafından 100 Milyon dolarlık bir fon sağlanacak. Türkiye de yer ve altyapı unsurlarını temin edecek. Üniversitede Japonya tarafından görevlendirilecek profesörlerin maaşları Japonya tarafından karşılanacak. Üniversite kampusu içinde veya dışında teknopark ve işletme kurulum tesislerine sahip olabilecek.

 
Anahtar Kelimeler:
Kaynak / EditörOkunma Sayısı: 775
 
Yorumlar
*** Yorum Yaz
Bu habere hiç yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapın.

Diğer Gündem Haberleri
Çıldır'da Covid-19 virüsü karantina getirdi..
Ardahan'da kaza: 2 ağır yaralı!
Başkan Çoban ve ekibi, AK Parti'yi ziyaret etti

Başkan Çoban ve ekibi, AK Parti'yi ziyaret etti
Vali ve STK Başkanlarından korona denetimi
Hudut Gazetesi, STK'ların Hakan Aydın'a destek yazısını talimatla kaldırdı
Hayırsever kadınlar kurbanlarını paylaştı!
Bir Belediye Başkanı esnafla inatlaşmaz!
Diğer Başlıklar

Bu boru, o boru mu?
Çıldır'da Covid-19 virüsü karantina getirdi..
Ardahan'da kaza: 2 ağır yaralı!
Başkan Çoban ve ekibi, AK Parti'yi ziyaret etti
Vali ve STK Başkanlarından korona denetimi
Hudut Gazetesi, STK'ların Hakan Aydın'a destek yazısını talimatla kaldırdı
Çıldırlı kendini yaktı!
Hayırsever kadınlar kurbanlarını paylaştı!
Bir Belediye Başkanı esnafla inatlaşmaz!
BELEDİYENİN SENSÖRLÜ TUVALETİ HAKKINDA YIKIM KARARI
Yazarlar
Hava Durumu ( Ardahan )
Bugün
7°°C - 28°°C
Cumartesi
6°°C - 21°°C
Pazar
7°°C - 23°°C
Pazartesi
7°°C - 24°°C
Röportajlar
Refah Partisi kurban bayramında ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldürecek
 Ardahan İl Merkezi ve ilçelerde güçlü teşkilatlar kuran Yeniden Refah Partisi, Ramazan ayında ihtiyaç sahibi ailelere gıda ...
»
Kim Kimdir
Facebook
Anasayfa
Site Haritası
Sitenize Ekleyin
RSS Kaynağı
Hakkımızda
Reklamlar
Sponsorlar
Sayfalar
Künyemiz
Facebook
Twitter
Bize Ulaşın
Copyright ©2013 - Tüm hakları saklı tutulmaktadır.
Bu sitede yayınlanan tüm resim, materyal ve içeriğin telif hakları tarafımızca saklı olup izinsiz alınıp kullanılamaz.
(35 Online) 0,08ms